Sort by

Adryon has logged 184 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Christmas Melody

A Christmas Melody

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Minions

Minions

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

Star Wars Rebels: Spark of Rebellion

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
House of Games

House of Games

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Youth

Youth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Visions of Light

Visions of Light

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Highlander

Highlander

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry