Jeromi has logged 545 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
You Got Served

You Got Served

2004
×
★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Colors

Colors

1988
×
★★★½
Edit this entry  
22
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Empire

Empire

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Powder Keg

Powder Keg

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star

Star

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Follow

The Follow

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chosen

Chosen

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ambush

Ambush

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ticker

Ticker

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hostage

Hostage

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★★★
Edit this entry  
08
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Expendables

The Expendables

2010
×
★★★
Edit this entry