Jeromi has logged 36 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Antitrust

Antitrust

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Edit this entry  
29
All About the Benjamins

All About the Benjamins

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
A Kid from Coney Island

A Kid from Coney Island

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Curfew

Curfew

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guess Who

Guess Who

2005
×
★★½
Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
In the Soup

In the Soup

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Click

Click

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry