Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Nice Guys

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 382 Films watched
  • 31.8 Average per month
  • 7.3 Average per week

Milestones

First Film

There's Something About Mary

Jan 1

Most Watched

The Last Black Man in San Francisco

5 times

Uncut Gems

twice

How the Grinch Stole Christmas

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Star Wars: The Rise of Skywalker

twice

Last Film

Uncut Gems

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
172 films
Comedy
140 films
Action
118 films
Crime
93 films
Thriller
91 films
Adventure
84 films
Sci Fi
67 films
Romance
42 films
Fantasy
38 films
Family
32 films
USA
356 films
UK
42 films
Germany
16 films
Canada
13 films
France
12 films
Japan
10 films
China
8 films
Australia
6 films
Czechia
3 films
Italy
3 films
English
371 films
Spanish
39 films
French
33 films
Italian
24 films
Japanese
21 films
German
19 films
Russian
16 films
Chinese
15 films
Portuguese
6 films
Cantonese
6 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 56

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeromi’s most liked review

Joker

★★★★

This film goes hard. Just picture A Clockwork Orange and Taxi Driver then multiple it by 100.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Stan Helsing
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

SBK The-Movie

Films Jeromi watched in 2019

  • Uncut Gems
  • Anger Management
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Greatest Game Ever Played
  • Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood
  • Bubba Ho-tep
  • Blame
  • Velvet Buzzsaw
  • Kicking and Screaming
  • Love Actually
  • Uncut Gems
  • Unaccompanied Minors
  • Austin Powers in Goldmember
  • How the Grinch Stole Christmas
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Ford v Ferrari
  • Mississippi Grind
  • 6 Underground
  • Knives Out
  • Jojo Rabbit
  • Jingle All the Way
  • Murder Mystery
  • See You Yesterday
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • Lawless
  • The Peanut Butter Falcon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Priest
  • Hello, My Name Is Frank
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Report
  • The Peanut Butter Falcon
  • Mad Max: Fury Road
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Charlie Countryman
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Even Stevens Movie
  • Porto
  • Shriek If You Know What I Did Last Friday the Thirteenth
  • Honey Boy
  • Marriage Story
  • Narc
  • Triple Frontier
  • Katie Says Goodbye
  • Speed
  • The Irishman
  • Superman Returns
  • Booksmart
  • Anna and the Apocalypse
  • Booksmart
  • Superman IV: The Quest for Peace
  • Superman III
  • Brittany Runs a Marathon
  • The Mist
  • Argo
  • The Nice Guys
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • The Long Kiss Goodnight
  • Lethal Weapon
  • Superman II: The Richard Donner Cut
  • Superman
  • Eye for an Eye
  • Duck, You Sucker
  • Last Action Hero
  • Thor
  • Bruce Almighty
  • The Monster Squad
  • Bill & Ted's Bogus Journey
  • National Treasure
  • The Boat That Rocked
  • The Town
  • Death Promise
  • Cold Pursuit
  • The Smash Brothers
  • The Last Boy Scout
  • Bicentennial Man
  • Girl, Interrupted
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Almost Friends
  • Lorena
  • Last Action Hero
  • Parasite
  • Safety Not Guaranteed
  • Reds
  • Brother's Keeper
  • The Boondock Saints
  • Rumble in the Bronx
  • Cinema Paradiso
  • Coming to America
  • Total Recall
  • Road to Perdition
  • Sling Blade
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Money Talks
  • Jumanji
  • Overnight
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Charlie's Angels
  • Candyman
  • My Life's in Turnaround
  • The Education of Charlie Banks
  • Men in Black 3
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Men in Black II
  • Fanboys
  • Dave Chappelle: Killin' Them Softly
  • Minnie and Moskowitz
  • Kid Icarus
  • Martha Marcy May Marlene
  • Spaceballs
  • The Departed
  • Men in Black
  • Cousins
  • Cabin Fever
  • A Woman Under the Influence
  • Stevie
  • Rocketman: Mad Mike's Mission to Prove the Flat Earth
  • Late Night
  • The Invisible
  • The Lighthouse
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • A Decade Under the Influence
  • Miracle
  • Blow
  • The Jericho Mile
  • Heaven Knows What
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Surf's Up
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Corky Romano
  • Return of the Jedi
  • Flipped
  • White Boy Rick
  • Dogville
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Thief
  • At the Drive-In
  • A Clockwork Orange
  • Joker
  • The Vanishing of Sidney Hall
  • Collateral
  • The Savages
  • Get Over It
  • Boys Don't Cry
  • Heat
  • Daddy Longlegs
  • Joe
  • Heat
  • The Curious Birth of Benjamin Button
  • The Hoax
  • The Rundown
  • National Lampoon's Loaded Weapon 1
  • The Empire Strikes Back
  • The Bank Job
  • Source Code
  • American Sniper
  • American Hustle
  • Can You Ever Forgive Me?
  • The Favourite
  • Groundhog Day
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Widows
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Shirkers
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Mystic River
  • Mean Streets
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • The Running Man
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Scary Movie
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • GoodFellas
  • Limitless
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Unicorn Store
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Star Wars
  • Men of Honor
  • Lucky Number Slevin
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Legend of 1900
  • Breakdown
  • Full Force
  • A Silent Voice
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Farewell
  • Robot & Frank
  • Spaceballs
  • Submarine
  • Wristcutters: A Love Story
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • American Graffiti
  • Grindhouse
  • Creed II
  • True Romance

See all 382

World Map

Highly rated films Jeromi is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more