Highest rated films

  • Wendy

    ★★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★

  • Extraction

    ★★★★

  • Goldman v Silverman

    ★★★★

  • Lost Girls

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 533 Films watched
  • 48.5 Average per month
  • 11.1 Average per week

Milestones

First Film

The Grinch

Jan 1

Most Watched

Curfew

3 times

Waves

3 times

Kung Fury

3 times

The Death & Life of John F. Donovan

3 times

The Trial of the Chicago 7

twice

Last Film

Colors

Nov 23

Genres, Countries & Languages

Drama
325 films
Comedy
173 films
Action
133 films
Thriller
111 films
Crime
108 films
Romance
80 films
Adventure
62 films
Fantasy
36 films
Mystery
36 films
Sci Fi
32 films
USA
383 films
Japan
60 films
UK
58 films
France
37 films
Hong Kong
29 films
Italy
17 films
Germany
15 films
Canada
14 films
Spain
11 films
China
8 films
English
441 films
Japanese
73 films
Spanish
59 films
French
53 films
Italian
35 films
German
33 films
Cantonese
32 films
Chinese
30 films
Russian
17 films
Korean
9 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 125

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Jeromi’s most liked review

Corpus Christi

★★★★★

Now this is cinema. Such a beautiful looking film. Not one single shot is wasted. How information is revealed and continues to keep the stakes high at all times. Reminded me a lot of A Prayer Before Dawn

Side note: if A24 and Janus had a baby... it would be this.

More reviews

Jeromi’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Disaster Movie
Average weighted rating:

1.0

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Los Angeles Overnight

Films Jeromi watched in 2020

  • Colors
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Rush Hour 2
  • Rush Hour
  • Duck, You Sucker
  • New Jack City
  • Set It Off
  • Once Upon a Time in the West
  • Empire
  • Killer Joe
  • Glengarry Glen Ross
  • The Last of the Mohicans
  • District 9
  • Exit Through the Gift Shop
  • The Good, the Bad and the Ugly
  • All About My Mother
  • For a Few Dollars More
  • Powder Keg
  • Star
  • The Follow
  • Chosen
  • Ambush
  • Beat the Devil
  • Ticker
  • Hostage
  • The Place Beyond the Pines
  • A Fistful of Dollars
  • Make Way for Tomorrow
  • The Amazing Spider-Man
  • Predator
  • Stand and Deliver
  • Another 48 Hrs.
  • 48 Hrs.
  • The Expendables 3
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Expendables 2
  • Harlan County U.S.A.
  • The Expendables
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Thing
  • Antitrust
  • Vampires
  • All About the Benjamins
  • Ford v Ferrari
  • Blue Valentine
  • Sorcerer
  • The Producers
  • Curfew
  • Waves
  • Kung Fury
  • Apollo 11
  • A Kid from Coney Island
  • One Wonderful Sunday
  • The Dark Knight Rises
  • Curfew
  • Inception
  • Face/Off
  • Memento
  • Wayne's World 2
  • The Dark Knight
  • Guess Who
  • Batman Begins
  • The Kid
  • In Bruges
  • Bullitt
  • Interstellar
  • In the Soup
  • Ray
  • The Prestige
  • The French Connection
  • Following
  • Click
  • A Message from Akira Kurosawa: For Beautiful Movies
  • Up in the Air
  • Dunkirk
  • The Wrestler
  • Madadayo
  • The Shawshank Redemption
  • Kagemusha
  • Corpus Christi
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Booksmart
  • Rhapsody in August
  • Rabbit Hole
  • The Paper
  • Dreams
  • The Road to El Dorado
  • Ran
  • Insomnia
  • Vox Lux
  • House Arrest
  • Kagemusha
  • It's a Wonderful Life
  • Chasing Amy
  • Beginners
  • Loving Vincent
  • Happy Together
  • Call Me by Your Name
  • Palm Springs
  • Dersu Uzala
  • Stranger Than Paradise
  • Support the Girls
  • Shogun Assassin
  • Dodes'ka-den
  • Mifune: The Last Samurai
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell
  • The Terminator
  • The Mist
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons
  • Blow the Man Down
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril
  • Exporting Raymond
  • Song of the Horse
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades
  • Red Beard
  • Punch-Drunk Love
  • Gone Baby Gone
  • The Last King of Scotland
  • Wildcats
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Game of Death
  • Game of Death Redux
  • Enter the Dragon
  • The Way of the Dragon
  • Fist of Fury
  • The Big Boss
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • The Tax Collector
  • High and Low
  • In the Mood for Love
  • Sanjuro
  • The Sisters Brothers
  • The Wild Bunch
  • The Hateful Eight
  • Samurai III: Duel at Ganryu Island
  • Samurai II: Duel at Ichijoji Temple
  • Samurai I: Musashi Miyamoto
  • Sanjuro
  • Yi Yi
  • At Eternity's Gate
  • Yojimbo
  • Who Do You Think You're Fooling?
  • Reservoir Dogs
  • City on Fire
  • The Bad Sleep Well
  • Big Fish
  • Hard Boiled
  • Accidentally
  • The Stunt Double
  • Dickie Roberts: Former Child Star
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • John Wick: Chapter 2
  • John Wick
  • A Better Tomorrow II
  • A Better Tomorrow
  • Seven Samurai
  • Mac & Devin Go to High School
  • Bowfinger
  • The Ladykillers
  • Shanghai Knights
  • My Fair Lady
  • The Hidden Fortress
  • Shanghai Noon
  • Steel Magnolias
  • Green Book
  • She's All That
  • The Lower Depths
  • Hustlers
  • Blue Streak
  • Kung Fury
  • Paris When It Sizzles
  • Ip Man 4: The Finale
  • ¡Three Amigos!
  • Pineapple Express
  • Throne of Blood
  • Matchstick Men
  • Life in a Day
  • House of Sand and Fog
  • Rudy
  • Things Behind the Sun
  • The Killer
  • The Old Guard
  • The Seventh Seal
  • I Live in Fear
  • Mystic Pizza
  • The Heroic Trio
  • Akira Kurosawa: It Is Wonderful to Create: Seven Samurai
  • Seven Samurai
  • The Night of the Hunter
  • Sorcerer
  • Lenny Cooke
  • Saving Silverman
  • The Winning Season
  • Ikiru
  • Kung Fury
  • The Idiot
  • Clueless
  • Funny Face
  • Curfew
  • A Bug's Life
  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound
  • Fallen Angels
  • Eagle vs Shark

See all 533

World Map

Highly rated films Jeromi is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • David Byrne's American Utopia
  • The 7th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • My Brother Jordan
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more