Ian has logged 366 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Doors Cut Down

Doors Cut Down

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Enter

Enter

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Solaris

Solaris

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Taekwondo

Taekwondo

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
29
La Vie en Rose

La Vie en Rose

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Barbie and the Diamond Castle

Barbie and the Diamond Castle

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Silence

Silence

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: The Dump

Love, Death & Robots: The Dump

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Good Hunting

Love, Death & Robots: Good Hunting

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry