Sort by

Ian has logged 417 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Polar

Polar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vantage Point

Vantage Point

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry