Ian has logged 61 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★
Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Lucky 13

Love, Death & Robots: Lucky 13

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eu Nunca

Eu Nunca

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Edit this entry  
24
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Fish Night

Love, Death & Robots: Fish Night

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Helping Hand

Love, Death & Robots: Helping Hand

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Shape-Shifters

Love, Death & Robots: Shape-Shifters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Edit this entry  
22
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
1992

1992

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Daytime Doorman

The Daytime Doorman

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Heavy Weight

Heavy Weight

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Week

One Week

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
In the Absence

In the Absence

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Sister

A Sister

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brotherhood

Brotherhood

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daughter

Daughter

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry