Sean has logged 50 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Ben

Bad Ben

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Canyons

The Canyons

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elephant

Elephant

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insignificance

Insignificance

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Paradise View

Paradise View

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Robert Downey: Moment to Moment

Robert Downey: Moment to Moment

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
MUBI Ident

MUBI Ident

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trail of the Lonesome Pine

The Trail of the Lonesome Pine

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Film

Film

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Always

Always

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry