Shachar has logged 113 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sunset Limited

The Sunset Limited

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sully

Sully

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Truth

Truth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Equity

Equity

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Big Fat Greek Wedding 2

My Big Fat Greek Wedding 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Amal

Amal

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lolo

Lolo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who Gets the Dog?

Who Gets the Dog?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
13th

13th

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Don't Tell Santa You're Jewish!

Don't Tell Santa You're Jewish!

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Learning to Drive

Learning to Drive

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Operator

Operator

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prostitution: Behind the Veil

Prostitution: Behind the Veil

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
No More Babies

No More Babies

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sleepy Steve

Sleepy Steve

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Girl in the River: The Price of Forgiveness

A Girl in the River: The Price of Forgiveness

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Unexpected

Unexpected

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Despair

Despair

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cabbage-Patch Fairy

The Cabbage-Patch Fairy

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The World Before Her

The World Before Her

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horse Feathers

Horse Feathers

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry