Sort by

Sam Glatt has logged 97 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lamb

Lamb

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Undine

Undine

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint-Narcisse

Saint-Narcisse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Materna

Materna

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Feast

The Feast

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Broadcast Signal Intrusion

Broadcast Signal Intrusion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry