Sort by

kittyp🥀 has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vanity Fair

Vanity Fair

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Barretts of Wimpole Street

The Barretts of Wimpole Street

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
3 Women

3 Women

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

The Sons of Sam: A Descent Into Darkness

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ex-Mrs. Bradford

The Ex-Mrs. Bradford

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry