Sort by

Shadowg has logged 286 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ariel

Ariel

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★
Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Edit this entry  
22
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
11
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★
Edit this entry  
08
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★
Edit this entry  
04
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★½
Edit this entry  
01
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry