Sort by

Shadowg has logged 214 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cleopatra

Cleopatra

1963
×
★★½
Edit this entry  
25
Charlie Chaplin, The Genius of Liberty

Charlie Chaplin, The Genius of Liberty

2020
×
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
21
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
20
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
19
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Dikkenek

Dikkenek

2006
×
★★
Edit this entry  
06
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Smoking Causes Coughing

Smoking Causes Coughing

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Herd

The Herd

2008
×
Edit this entry  
23
The Herd

The Herd

2008
×
Edit this entry  
23
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Mega Sexy Robot Dinosaur

Mega Sexy Robot Dinosaur

2019
×
Edit this entry  
21
The House

The House

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
Read the review Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
EO

EO

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Mad God

Mad God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Edit this entry  
16
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Media Crash

Media Crash

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Origin of Evil

The Origin of Evil

2022
×
★★★
Edit this entry