• The Man Who Knew Too Much

    ★★★★½

  • The Searchers

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Seven Brides for Seven Brothers

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★½

  • Stalag 17

    ★★★★½

  • Julius Caesar

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • The Greatest Show on Earth

    ★★

  • An American in Paris

    ★★★★★

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Lady in the Lake

    ★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • Song of the South

  • The Gang's All Here

    ★★★½

  • Captains of the Clouds

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★½

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★½

  • Man Walking Around a Corner

    ★★★½