RSS feed for Tyler
  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★

    As a musical and visual spectacle, Frozen II succeeds overwhelming. Parts of the film almost flirted with being avant-garde, which is very ambitious by Disney's standards.

    But boy, oh, boy, the plot doesn't make a lick of sense. There's no stakes, no consequences, and so many things happen for no reason.

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    Netflix is changing the way that we view movies. This change has been churning for nearly a decade, but it surged with full force in 2018, when the streaming giant released Alfonso Cuarón’s sublime Spanish-language feature Roma. Roma was largely considered the front-runner for Best Picture and was far and away the best reviewed film of 2018, but the Academy instead saw fit to award Green Book with Best Picture, a move which outraged many critics and audiences and set…

  • Dead Man

    Dead Man

    ★★★★

    This is perhaps the most quietly profound of all of Jarmusch's films, and I don't even really know why. I guess it's just something in the combination of Neil Young's haunting score, Robby Müller's outstanding (as always) cinematography, and the general spiritualness of the script.

    I feel something...I just don't know what, or how to describe it.

  • The Shop Around the Corner

    The Shop Around the Corner

    ★★★

    I'm kinda on the fence on this one. On one hand, it's zippy and modern. On the other, Stewart feels as though he's miscast here, offering a performance that just seems...off.

  • Sisters

    Sisters

    ★★★

    Is this a great movie? No.

    Do Tina Fey and Amy Poehler (and Maya Rudolph) light up the screen every time they're on it? Absolutely yes.

  • Holiday Affair

    Holiday Affair

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I don't blame Janet Leigh. I would've caught that train and went after Robert Mitchum, too.

    He's just so damn charming.

  • Noelle

    Noelle

    ★★

    It's been a long time since I've seen a film that squandered as amazing a cast as this one did.

    Bill Hader has never been so tragically underused in his career.

  • The Night Before

    The Night Before

    ★★★★

    As low-brow as the humor may be, I legitimately laughed out loud through almost all of this movie. Seth Rogen and Michael Shannon in particular are side-splittingly hilarious.

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★

    This was better than it had any right to be.

  • The Night of the Hunter

    The Night of the Hunter

    ★★★★★

    Whoa, boy, there's a lot to unpack with this one.

    ...Not the least of all being how the fuck Charles Laughton got this film made in Hollywood in *1955.* Not only is this an art film at its core that is so far ahead of its time - in America, at least - that it boggles the mind, but it's also a genuinely twisted and horrifying film. It's absolutely no wonder why audiences and critics rejected this film when it was released; it was made at least 20 years too early.

  • Sweet Smell of Success

    Sweet Smell of Success

    ★★★★★

    The shadows that are cast on Burt Lancaster's face in this film are an entire artform all their own. I don't know if I've ever seen a pair of glasses used so cinematically in my life. Some of the shots of this man's face literally gave me chills.

    This is a dazzler. Lancaster and Curtis are just mesmerizing, the score by Elmer Bernstein is electric, and the end of the film goes in an unpredictable and suspenseful direction.

    But that cinematography, though. So amazing.

  • Just Like Heaven

    Just Like Heaven

    ★½

    It seems like half of the time after I finish a shitty movie, I look it up online only to discover that it was directed by the guy who directed Mean Girls.