shahbakht has logged 248 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Dobara Phir Se

Dobara Phir Se

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Masterminds

Masterminds

2016
×
Edit this entry  
07
The Arrangement

The Arrangement

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Fahrenheit 9/11

Fahrenheit 9/11

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The War Room

The War Room

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Other People

Other People

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Intervention

The Intervention

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The White Queen

The White Queen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before the Flood

Before the Flood

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indignation

Indignation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Army of One

Army of One

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
California Suite

California Suite

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Truth

Truth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Summer of 8

Summer of 8

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry