Sort by

shahbakht has logged 239 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry