Sort by

shahbakht has logged 348 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Quiet American

The Quiet American

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harper

Harper

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fleishman Is in Trouble

Fleishman Is in Trouble

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Yakuza

The Yakuza

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Thunderheart

Thunderheart

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elegy

Elegy

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Big Wednesday

Big Wednesday

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Killers

The Killers

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Spy Among Friends

A Spy Among Friends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★
Edit this entry  
10
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
Saint Jack

Saint Jack

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
White Noise

White Noise

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
26
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The English

The English

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry