Sort by

shahbakht has logged 26 entries for films during October 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Legend of Maula Jatt

The Legend of Maula Jatt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Forgiven

The Forgiven

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Catherine Called Birdy

Catherine Called Birdy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Seven-Per-Cent Solution

The Seven-Per-Cent Solution

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Hit

The Hit

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry