Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hey Ram

Hey Ram

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
14
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wake Up Sid

Wake Up Sid

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chandigarh Kare Aashiqui

Chandigarh Kare Aashiqui

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pushpa: The Rise - Part 1

Pushpa: The Rise - Part 1

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winnie the Pooh

Winnie the Pooh

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
06
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Queen

Queen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
#Alive

#Alive

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mass

Mass

2021
×
★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy New Year

Happy New Year

2014
×
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Doctor

Doctor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Annaatthe

Annaatthe

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Minnal Murali

Minnal Murali

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry