• The Lego Batman Movie

    The Lego Batman Movie

    ★★★★½

    THE COOLEST AND MOST FUN BATMAN MOVIE EVER? 😂 Who would've thought I'll get to see voldemort and so many other characters fighting batman lmao. Such a fun time.
    PS the sexual tension between joker and batman. Gosh!

    Also I just found out Zoë Kravitz was Catwoman in 2017 itself for this film. Talka bout getting live action in 4 years 😎

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★★

    Dog Day Afternoon! A CLASSIC! Everything's a copy of a copy of a copy of a copy. The real MVP in this movie is Chal Chaiya chaiya chaiya chaiya chal chaiya chaiya chaiya. Which is another classic Bollywood Srk song! Was totally surprised when it played in the intro and credit sequence.

  • Mama

    Mama

    ★★½

    Gothic Chastain everyone Gothic Chastain! Half the movie felt like I was watching a silent film.

  • War Horse

    War Horse

    ★★★★½

    Steven Spielberg's horsin' around!

    Been wanting to watch this for a long long time but was scared of the runtime. Oscar worthy performance by Joey himself. Janusz Kamiński's cinematography 🤌🏻. Spielberg truly the goat.

  • Independence Day: Resurgence

    Independence Day: Resurgence

    ★★★

    Michael Bay after watching this: Ah! Cinema.

  • Cléo from 5 to 7

    Cléo from 5 to 7

    ★★★½

    My first Agnès Varda film!

  • The Birds

    The Birds

    ★★★★

    The birds are paid actors.

    Uncle Alfred Ranked

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★

    Oh boi what a ride. Sometimes I think Jim Carrey saved this movie with over the top performance of the Riddler and then he does something which changes my mind. Over over the top? Probably the most colorful and neony batman film.

    And oh WB changing the lead actor of batman started here. They should've stuck to Keaton and made this a trilogy. But nope. Clooney's next. Don't know how that'll be 😂

    Nicole Kidman as cliché love interest who just wants to fuck batman. Agh.

    I choose not to talk about Tommy Lee Jones' two face.

    Batman & Robin 🔜

  • Airplane!

    Airplane!

    ★★★★

    One of the most satirical movie I've ever seen😂 goddamn it. Every 5 minutes I was like "wtf" and lol

  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

    ★★★★

    Michael Bay made a 'good' movie and it's not 'that' famous or a BO hit. Definitely a lot better than his other films.

    Explosion Man Ranked

  • Batman: Mask of the Phantasm

    Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★½

    The first film in the DCAU! Quite a fun flick. Part of my watching all batman movies until THE BATMAN, series.

    Joker: So, what's an old-timer like you want with a two-timer like me?

  • Batman Returns

    Batman Returns

    ★★★½

    It's a shame Michelle Pfeiffer didn't get a solo catwoman movie, I loved her in this!(I hear the Halle Berry film is one of the worst CBM). Cliché shot of a cat biting/licking her thumb when she was transforming into Catwoman. Watching every other batman movie I haven't until March 4 for the anticipated THE BATMAN!
    Will Zoë Kravitz' Catwoman be > than Pfeiffer?