ShakeTheFilmGeek has logged 204 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★
Edit this entry  
31
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dhoom 2

Dhoom 2

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

Scam 1992 - The Harshad Mehta Story

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ludo

Ludo

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
自由

自由

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jallikattu

Jallikattu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bareilly Ki Barfi

Bareilly Ki Barfi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
MURDA

MURDA

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
DHONG

DHONG

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
That One Day

That One Day

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bombay Summer

Bombay Summer

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dil Chahta Hai

Dil Chahta Hai

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return Of Hanuman

Return Of Hanuman

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waves '98

Waves '98

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Edit this entry  
13
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In My Room

In My Room

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ugly

Ugly

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Girl in Yellow Boots

That Girl in Yellow Boots

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
When I Was Done Dying

When I Was Done Dying

2015
×
Edit this entry  
15
That Day After Everyday

That Day After Everyday

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Black Friday

Black Friday

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
27 Down

27 Down

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Into the Blue

Into the Blue

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
GHOUL

GHOUL

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sexy Durga

Sexy Durga

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Raat Akeli Hai

Raat Akeli Hai

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breast Tax

Breast Tax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Detective Byomkesh Bakshy!

Detective Byomkesh Bakshy!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pari

Pari

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry