ShakeTheFilmGeek has logged 29 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Piku

Piku

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raman Raghav 2.0

Raman Raghav 2.0

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Yours Sincerely, Kanan Gill

Yours Sincerely, Kanan Gill

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Talaash

Talaash

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Whale Valley

Whale Valley

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
November

November

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sadhu in Bombay

Sadhu in Bombay

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bunny

Bunny

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Raghu Rai: An Unframed Portrait

Raghu Rai: An Unframed Portrait

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Love

Love

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aditi Singh

Aditi Singh

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Delhi Belly

Delhi Belly

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dil Dhadakne Do

Dil Dhadakne Do

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jab Harry Met Sejal

Jab Harry Met Sejal

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry