Sort by

shanelle has logged 85 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jason X

Jason X

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last of the Living

Last of the Living

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Grind

Grind

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Shopaholic

Confessions of a Shopaholic

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry