Shane has logged 90 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Edit this entry  
08
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★
Edit this entry  
08
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★
Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Edit this entry  
05
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
He's Out There

He's Out There

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★
Edit this entry  
26
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Chained

Chained

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cujo

Cujo

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
K-12

K-12

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Festival

The Festival

2018
×
★★
Edit this entry