Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
21
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kids

Kids

1995
×
Edit this entry  
10
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
About Time

About Time

2013
×
Edit this entry  
31
The Double

The Double

2013
×
Edit this entry  
31
Enemy

Enemy

2013
×
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
Edit this entry  
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
Edit this entry  
24
A Great Lamp

A Great Lamp

2019
×
Edit this entry  
24
Us

Us

2019
×
Edit this entry  
24
Rocks in My Pockets

Rocks in My Pockets

2014
×
Edit this entry  
23
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★½
Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
16
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
Edit this entry  
16
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
Edit this entry  
14
Avatar

Avatar

2009
×
Edit this entry  
11
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
Edit this entry  
11
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
09
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Edit this entry  
07
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
Edit this entry  
06
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Lord of War

Lord of War

2005
×
Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
27
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
Edit this entry