Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Shanzeh

Shanzeh

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Shanzeh
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Shanzeh’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Conversations with Friends

    Conversations with Friends 2022

    ★★ Watched by Shanzeh 27 May 2022

    Awful waste of time. Read the book

  • Ambulance

    Ambulance 2022

    ★★★ Watched by Shanzeh 15 May 2022

    It was way too long! A great story though, loved the medical actiony bits

  • Our Father

    Our Father 2022

    ★★½ Watched by Shanzeh 15 May 2022

    This world is so scary, I didn’t know things like this happened but don’t trust anyone.

  • Gangubai Kathiawadi

    Gangubai Kathiawadi 2022

    ★★ Watched by Shanzeh 13 May 2022

    I wanted so. Much. More.

  • Network

    Network 1976

    ★★★★ Watched by Shanzeh 09 May 2022 2

    Didn’t really love it, it was ALOT
    But the ending was pretty amazing and changed my mind. Reminded me a lot of Nightcrawler meets Succession ala set design in the style of Mad Men.
    Plot wise it’s super unique and influential to so much media.

  • The Elephant Man

    The Elephant Man 1980

    ★★★½ Watched by Shanzeh 09 May 2022 1

    Really unique. Loved the montages in the beginning and at the end

  • Chungking Express

    Chungking Express 1994

    ★★★★½ Watched by Shanzeh 03 May 2022

    I guess I like Wong kar wai now! This was so romantic and sweet, I loved the second story way more. These characters are so 90s cool, the way they move and dress, there’s no phoniness or pretence. It’s a Sunday Bazaar movie in the best way possible.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood 2019

    ★★★★ Rewatched by Shanzeh 03 May 2022

    Saw it again after reading the book! So many new things I noticed, plus the ending is hilarious. Only Tarantino could’ve written this with his vast film knowledge

  • White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

    White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch 2022

    ★★½ Watched by Shanzeh 03 May 2022 1

    This did not to be so long. Not enough dirt in my opinion

  • A Woman Under the Influence

    A Woman Under the Influence 1974

    ★★★★★ Watched by Shanzeh 02 May 2022 1

    Okay I get the hype. Maybe cassavettes is for me after all! I love emotionally jarring, original films and this was just that. Reminded me a lot of Paris, Texas, the trials and tribulations of being a parent. The performances were so believable, didn’t seem like anyone was acting at all.

  • Manto

    Manto 2018

    ★★★★ Watched by Shanzeh 24 Apr 2022

    Thinking about Toba Tek Singh

  • Highway

    Highway 2014

    ★★★½ Watched by Shanzeh 19 Apr 2022

    Loved the ending! Made it all worth it

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 44
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro