Emma has logged 940 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Mayfair Set

The Mayfair Set

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

King Cohen: The Wild World of Filmmaker Larry Cohen

2017
×
Edit this entry  
29
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Borrowed Life

A Borrowed Life

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Living Dead

The Living Dead

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Every Day Is Like Sunday

Every Day Is Like Sunday

2011
×
Edit this entry  
28
Red Dawn

Red Dawn

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Star Chamber

The Star Chamber

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
27
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
Edit this entry  
26
Paranoia

Paranoia

2010
×
Edit this entry  
26
The Cost of Treachery

The Cost of Treachery

1984
×
Edit this entry  
26
Inquiry. The Great British Housing Disaster

Inquiry. The Great British Housing Disaster

1984
×
Edit this entry  
26
25 Million Pounds

25 Million Pounds

1996
×
Edit this entry  
26

"Oh Dear"-ism II & Non-Linear War

2014
×
Edit this entry  
26
The Rise of “Oh Dear”-ism

The Rise of “Oh Dear”-ism

2009
×
Edit this entry  
26
All Watched Over by Machines of Loving Grace

All Watched Over by Machines of Loving Grace

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
Edit this entry  
24
A Time for Drunken Horses

A Time for Drunken Horses

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
The Chinese Boxer

The Chinese Boxer

1970
×
★★★½
Edit this entry  
23
A Dragonfly for Each Corpse

A Dragonfly for Each Corpse

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Empty Canvas

The Empty Canvas

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Rather Complicated Girl

A Rather Complicated Girl

1969
×
★★★
Edit this entry  
22
The Reunion

The Reunion

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fragment of Fear

Fragment of Fear

1970
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rogue Male

Rogue Male

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Fall of Otrar

The Fall of Otrar

1991
×
Edit this entry  
20
22nd of May

22nd of May

2010
×
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taking Manhattan

Taking Manhattan

1992
×
Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Sea of Genkai

The Sea of Genkai

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dog Bite Dog

Dog Bite Dog

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
Edit this entry  
16
Little Red Flowers

Little Red Flowers

2006
×
Edit this entry  
15
Ca' Foscari Cinema

Ca' Foscari Cinema

2011
×
Edit this entry  
15
Parasite Dolls

Parasite Dolls

2003
×
Edit this entry  
14
Travelling Circus

Travelling Circus

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Prison Boss

Prison Boss

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Demon

Demon

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
Such a Pretty Little Beach

Such a Pretty Little Beach

1949
×
★★★★
Edit this entry  
12
At War as at War

At War as at War

1969
×
Edit this entry  
12
They Have Changed Their Face

They Have Changed Their Face

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry