• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Dolittle

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Motherless Brooklyn

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★½

  • Bird Box

    ★★½

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★★

  • It

    ★★★½

  • Us and Them

    ★★★★

  • Logan

    ★★★½

  • Office Christmas Party

    ★★★½

  • The Girl on the Train

    ★★★½

  • La La Land

    ★★★★★

  • Eddie the Eagle

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Jurassic World

    ★★★

  • Big Eyes

    ★★★★½

  • Horrible Bosses 2

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Lucy

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • Her

    ★★★★

  • We're the Millers

    ★★★★

  • Now You See Me

    ★★★★

  • Iron Man 3

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★½

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★½

  • Super

    ★½

  • Inception

    ★★★½

  • Iron Man 2

    ★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • Ocean's Thirteen

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★½

  • Lucky Number Slevin

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Twelve Plus One

    ★★★★★

  • The Wrecking Crew

    ★★★★½

  • Valley of the Dolls

    ★★★½

  • Eye of the Devil

    ★★★★½

  • Don't Make Waves

    ★★★★★

  • The Fearless Vampire Killers

    ★★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • East of Eden

    ★★★★★