Shaswata has logged 399 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Egg

Egg

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Don't Think I'll Scream

Just Don't Think I'll Scream

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pig

Pig

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Tree

The Tree

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Brothers

Brothers

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Neighboring Sounds

Neighboring Sounds

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Daughter... Father... Daughter

Daughter... Father... Daughter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Light in the Fog

A Light in the Fog

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alms for a Blind Horse

Alms for a Blind Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Our Time, Our Story

Our Time, Our Story

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ravening

Ravening

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Most Beautiful Couple

The Most Beautiful Couple

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Song Without a Name

Song Without a Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Son

A Son

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cherry Blossoms & Demons

Cherry Blossoms & Demons

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
White Lie

White Lie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
End of Season

End of Season

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Throw of Dice

A Throw of Dice

1929
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mindanao

Mindanao

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Rose Tinted Dreams

Rose Tinted Dreams

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pelican Blood

Pelican Blood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adam

Adam

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mouse

The Mouse

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry