Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
11
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
Edit this entry  
30
The Movies

The Movies

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Friday Night Lights

Friday Night Lights

2004
×
Edit this entry  
13
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Teen Witch

Teen Witch

1989
×
Edit this entry  
12
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Welcome Home, Roxy Carmichael

Welcome Home, Roxy Carmichael

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
Edit this entry  
03
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Showbiz Kids

Showbiz Kids

2020
×
Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
Edit this entry  
02
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
LA 92

LA 92

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Natalie Wood: What Remains Behind

Natalie Wood: What Remains Behind

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
25
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry