Shawna™ has logged 515 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Mandela: Long Walk to Freedom

Mandela: Long Walk to Freedom

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
A Hijacking

A Hijacking

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lovelace

Lovelace

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Adore

Adore

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
JCVD

JCVD

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Best Man Holiday

The Best Man Holiday

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Airport

Airport

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Single Shot

A Single Shot

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babel

Babel

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snow Cake

Snow Cake

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Boondock Saints

The Boondock Saints

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Strung

High Strung

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Planes

Planes

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Words

The Words

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry