Shea has logged 105 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Xala

Xala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Moolaadé

Moolaadé

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greta

Greta

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Thing

The Thing

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
VHYes

VHYes

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sibyl

Sibyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting

The Haunting

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Others

The Others

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
Read the review Edit this entry  
16
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Where Do We Go Now?

Where Do We Go Now?

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry