Shea has logged 117 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

Stan Brakhage Exits the Cinema and Enters the Light of Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chinese Series

Chinese Series

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #12

Persian Series #12

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #11

Persian Series #11

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #10

Persian Series #10

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #9

Persian Series #9

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #8

Persian Series #8

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #7

Persian Series #7

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #6

Persian Series #6

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #5

Persian Series #5

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #4

Persian Series #4

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #3

Persian Series #3

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #2

Persian Series #2

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Persian Series #1

Persian Series #1

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Blackbird

Blackbird

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blinkity Blank

Blinkity Blank

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Disc of Sorrow Is Installed

The Disc of Sorrow Is Installed

2002
×
Read the review Edit this entry  
30
Tom Waits for No One

Tom Waits for No One

1979
×
Read the review Edit this entry  
30
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hen Hop

Hen Hop

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Boogie-Doodle

Boogie-Doodle

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Loops

Loops

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dots

Dots

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Particles in Space

Particles in Space

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tal Farlow

Tal Farlow

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prime Time

Prime Time

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
All Souls Carnival

All Souls Carnival

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rhythm

Rhythm

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Color Cry

Color Cry

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life's Musical Minute

Life's Musical Minute

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Musical Poster #1

Musical Poster #1

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Swinging the Lambeth Walk

Swinging the Lambeth Walk

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Box

Box

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
N or NW

N or NW

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Colour Flight

Colour Flight

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Trade Tattoo

Trade Tattoo

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rainbow Dance

Rainbow Dance

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Birth of the Robot

The Birth of the Robot

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kaleidoscope

Kaleidoscope

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tusalava

Tusalava

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superman

Superman

1978
×
★★
Read the review Edit this entry