Sort by

Shea has logged 46 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Retribution

Retribution

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the King's Men

All the King's Men

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tranquil

Tranquil

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
COI: Lonely Water

COI: Lonely Water

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The River

The River

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Apparatus M

Apparatus M

1996
×
Edit this entry  
19
Zappa

Zappa

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Firestarter: The Story of Bangarra

Firestarter: The Story of Bangarra

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dead

The Dead

1960
×
Read the review Edit this entry  
17
All My Life

All My Life

1966
×
Read prior review Edit this entry  
17
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Robots

Robots

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Chaahat

Chaahat

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fiorucci Made Me Hardcore

Fiorucci Made Me Hardcore

1999
×
Read prior review Edit this entry  
13
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rave Macbeth

Rave Macbeth

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Pass Thru

Pass Thru

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
10
I Am Here....Now

I Am Here....Now

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Double Down

Double Down

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
Read the review Edit this entry  
08
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Antihumanism

Antihumanism

2021
×
Edit this entry  
08
Graceful Agitation

Graceful Agitation

2020
×
Edit this entry  
08
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
True Romance

True Romance

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★
Edit this entry  
02
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Story of Water

A Story of Water

1961
×
Edit this entry  
01
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry