Sort by

Shea has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cousins

Cousins

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miss Lonely

Miss Lonely

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crash

Crash

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Yamadonga

Yamadonga

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In My Blood It Runs

In My Blood It Runs

2019
×
Edit this entry  
11
Fuses

Fuses

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

1964
×
Read the review Edit this entry  
07
The Blade

The Blade

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Letter to Jane

Letter to Jane

1972
×
Read the review Edit this entry  
05
Tout Va Bien

Tout Va Bien

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pen Point Percussion

Pen Point Percussion

1951
×
Read the review Edit this entry  
04
Magadheera

Magadheera

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
You and the Night

You and the Night

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Wall

Wall

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry