Sort by

Shea has logged 41 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice Coltrane [Black Journal segment]

Alice Coltrane [Black Journal segment]

1970
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Domino

Domino

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Black and Tan

Black and Tan

1929
×
Edit this entry  
26
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Death of a Ladies' Man

Death of a Ladies' Man

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Garfield: A Tail of Two Kitties

Garfield: A Tail of Two Kitties

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
Kung Fu Panda 2

Kung Fu Panda 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
Read the review Edit this entry  
18
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sangam

Sangam

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Limbo

Limbo

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Children Who Draw

Children Who Draw

1956
×
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Story of a Company

The Story of a Company

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mingus: Charlie Mingus 1968

Mingus: Charlie Mingus 1968

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

Symphony in Black: A Rhapsody of Negro Life

1935
×
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Accident

Accident

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Love Eterne

The Love Eterne

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry