Joseph has logged 88 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diana

Diana

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Parkland

Parkland

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
McCanick

McCanick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Devil's Knot

Devil's Knot

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Past

The Past

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fifth Estate

The Fifth Estate

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Attack

The Attack

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jobs

Jobs

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
2 Guns

2 Guns

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
RED 2

RED 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
White House Down

White House Down

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry