Sheldon has logged 308 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
Read the review Edit this entry  
30
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
Read the review Edit this entry  
10
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Bachelor

The Bachelor

1999
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Oh, God!

Oh, God!

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry