❀ nicole ❀ has logged 86 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pride

Pride

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eerie

Eerie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl in the Café

The Girl in the Café

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Charlie Wilson's War

Charlie Wilson's War

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Jesus Christ Superstar Live in Concert

Jesus Christ Superstar Live in Concert

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Movies

The Movies

2019
×
Read the review Edit this entry