RSS feed for sheref
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★½
Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Charlie St. Cloud

Charlie St. Cloud

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
Naked

Naked

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Apocalypse: Stalin

Apocalypse: Stalin

×
★★
Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chronicle of a Disappearance

Chronicle of a Disappearance

1996
×
½
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Basic Instinct 2

Basic Instinct 2

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★½
Edit this entry  
10
Spread

Spread

2009
×
Edit this entry  
04
Platoon

Platoon

1986
×
★★½
Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★
Edit this entry  
11
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Eagles

Little Eagles

×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Road

The Road

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Decor

Decor

2014
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nawara

Nawara

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Antwone Fisher

Antwone Fisher

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
An Unfinished Life

An Unfinished Life

2005
×
★½
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
½
Edit this entry  
16
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Crash

Crash

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Pianist

The Pianist

2002
×
Read the review Edit this entry  
26
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Edit this entry