ART3MIS has logged 60 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★
Edit this entry  
31
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Justice Society: World War II

Justice Society: World War II

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Traveler

The Traveler

2021
×
Edit this entry  
25
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★
Edit this entry  
22
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cube

Cube

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Guy and Madeline on a Park Bench

Guy and Madeline on a Park Bench

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry