Sort by

Dec has logged 68 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
F9

F9

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
21
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shirin

Shirin

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
19
Tape

Tape

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mirror

Mirror

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Solaris

Solaris

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry