vane ✰ has logged 41 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Serendipity

Serendipity

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get the Girl

Get the Girl

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speak

Speak

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Catfish

Catfish

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alex Strangelove

Alex Strangelove

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wedding Date

The Wedding Date

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rosy

Rosy

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry