• Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    "If memories could be canned, would they also have expiry dates? If so, I hope they last for centuries."

    When I saw my first film by Wong Kar-wai, it instantly struck a particular chord with me and I had the thought that stories like the ones he tells are exactly what I someday wish to create. Feelings over words, emotion over description, images over explanations. This is a film and a story that, like much of his work, explores the…

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Talk about a toxic fan base, am I right?

  • The 355

    The 355

    ★★½

    The 355 isn't as weak as initially expected, but it's fairly generic, a little clichéd, and if you're looking for anything other than action then this isn't exactly where you'll find it. The action is surprisingly entertaining, despite the annoying camera choices (someone needs to take away Simon Kinberg's zoom lenses and give him a tripod), and the cast is solid enough with what they're given. The leads are backed by a poorly written antagonist with no tangible motivation that…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    "Peacemaker. What a joke."

    I can't believe John Cena had to eat 36 empanadas for a scene just for Rick Flag to off-handedly ask, "Who ate all the f*ckin' empanadas?" Lmao.

    Anyway, Peacemaker is right around the corner. Looking forward to seeing where the character goes from here (and more of Cena playing this part). Should be fun.

  • The King's Man

    The King's Man

    ★★★

    "F*ck this gentleman shite!"

    Less a Kingsman film, and much more a war film, The King's Man takes a step back on the action-comedy tone of the other films for something with a more serious personality.

    There's not much here that feels very "Kingsman," and while that's not an inherently bad thing as unique identity is important, it can feel as if it's falling into becoming generic for much of the runtime. Matthew Vaughn's active style of action direction is…

  • The Letter Room

    The Letter Room

    ★★★½

    By the end, I wanted this to be longer because I was enjoying it, but it makes its point in its 30+ minutes. Its perspective makes it an interesting watch, and I liked that.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★

    "We must keep on living."

  • Cowboy Bebop

    Cowboy Bebop

    ★★★★½

    "It's all a dream."
    "Yeah, just a dream."

    Where to begin? Cowboy Bebop is one of the best, if not the best, example of genre bending and blending that I've ever seen. It's a beautiful, exciting, emotional, unique tale led by characters whose developments and complexities are approached and revealed through brilliantly crafted, incredibly enjoyable, smart storytelling that is truly inspired in any and every way you could ask for, and even some you may not expect. Words can't truly…

  • Lamb

    Lamb

    ★★★

    Lamb lets its imagery do the talking. As a film scarce on dialogue and eventfulness, it allows the simultaneously beautiful and haunting mists and fogs that envelop the hills, valleys, and mountains, and eventually the characters, to lend a helping hand in developing the story, with the understated performances doing the heavy lifting. The foreboding and curious sense of fear that comes from the opening gives the beats of the story a bit more backing as it makes one wonder…

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    I don't think I'll ever be able to truly put into words how much this series means to me, and I won't try to now, but this reunion was special. It feels like a real treat for us fans.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    Steven Spielberg's West Side Story is a stunningly cinematic musical that graces the screen with beauty. It's a gorgeous film, beautifully lit and shot with precision. Spielberg's camera likes to get close, yet still finds a way to showcase the outstanding choreography and sets on display. The performances are fantastic and emotional, and Rachel Zegler is the star of the whole show. Fifty years after the original, this is one of the better remakes that has come about, and I'm really glad I got to see this one on the big screen.

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    ★★★★

    This is a movie that was made to be enjoyed.