shikha ON HIATUS has logged 122 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Filth

Filth

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lagaan: Once Upon a Time in India

Lagaan: Once Upon a Time in India

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hum Dil De Chuke Sanam

Hum Dil De Chuke Sanam

1999
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry