Shikhar has logged 373 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Embers

Embers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Equity

Equity

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elvis & Nixon

Elvis & Nixon

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Girl Asleep

Girl Asleep

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Evolution

Evolution

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ae Dil Hai Mushkil

Ae Dil Hai Mushkil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dangal

Dangal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Side

The American Side

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Divines

Divines

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Into the Forest

Into the Forest

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being Charlie

Being Charlie

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
Read the review Edit this entry  
13
Slash

Slash

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Barefoot to Goa

Barefoot to Goa

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Demon

Demon

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Aloys

Aloys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Befikre

Befikre

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Labour of Love

Labour of Love

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neruda

Neruda

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Zindagi

Dear Zindagi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Moms

Bad Moms

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry