Shikhar has logged 30 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nil Battey Sannata

Nil Battey Sannata

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kaagaz Ke Phool

Kaagaz Ke Phool

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Canal

The Canal

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hush

Hush

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside

Inside

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fan

Fan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fitoor

Fitoor

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Moonlighting

Moonlighting

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tumbledown

Tumbledown

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
My Life as a Dog

My Life as a Dog

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gandu

Gandu

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The World's Fastest Indian

The World's Fastest Indian

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry