• The Spirit of the Beehive

    ★★★★½

  • Mean Streets

    ★★★½

  • American Graffiti

    ★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★

  • Padatik

    ★★★★

  • Love in the Afternoon

    ★★★★

  • Carnal Knowledge

    ★★★½

  • Le Cercle Rouge

    ★★★★

  • Deep End

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • The Adventures of Goopy and Bagha

    ★★★½

  • Faces

    ★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Branded to Kill

    ★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★

  • The Hero

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★

  • Simon of the Desert

    ★★★★

  • Guide

    ★★★★

  • Band of Outsiders

    ★★★★★

  • Marnie

    ★★★★

  • Charulata

    ★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Contempt

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Last Year at Marienbad

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Macario

    ★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Devi

    ★★★½

  • Pickpocket

    ★★★★½

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Good Morning

    ★★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★

  • Kaagaz Ke Phool

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★½

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

  • The Wrong Man

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • Aparajito

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • Pather Panchali

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★★½

  • The Fallen Idol

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • City Lights

    ★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • Afsos

    ★★

  • Detour

    ★★★